Schengen Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

Schengen Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır

Tüm Schengen ülkelerinde vize bürokrasisi aynı olduğundan dolayı başvuru yapacak olan kişinin Schengen bölgesinde seyahat etme özgürlüğü bulunmaktadır.

Ama kişinin asıl varış yerine seyahat edebilmesi için başvurusunu hangi ülkenin büyükelçiliğine ya da konsolosluğuna yapacağı ile ilgili kural ve yönetmelikler önceden belirlenmiş bulunmaktadır.

Schengen vizesi başvurusu nereden yapılır? sorusunu şu şeklide cevaplamak doğru olur.

 • Seyahat yalnız bir Schengen ülkesine yapılacağında başvuru o ülkenin elçiliğine ya da konsolosluğuna yapılır.
 • İki ya da daha fazla Schengen ülkesine ziyaret planlandığın da kişinin daha çok kalacağı ve asıl varış yeri olan ülkenin Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunulur.
 • Tüm Schengen ülkelerine rastgele bir ziyaret planı yapıldığında ise kişi seyahat programına göre ilk giriş yapacağı ülkenin Elçiliği’ne ya da Konsolosluğuna başvuru yapar.
 • Bu seçeneklerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde başvuran kişi yaşadığı ülkede bulunan konsolosluklara başvuru işlemleri için müracaat eder.

En Kolay Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Yurtdışı seyahat planlayanların en önemli problemi vize başvurusudur. Gerek başvuru esnasında evrak ve prosedürlerin yerine getirilmesi gerekse işlemlerin sonuçlanması bir kabus haline dönüşür.

Seyahat etmeyi sevenlerin en kolay Schengen vizesi nereden alınacağı ve Schengen vizesi başvurusu nereden yapılır? ile ilgili yaptıkları araştırmada gördükleri daha azevrak isteyen ve vize işlemleri hızlı sonuçlandıran ülkeler;

 • Yunanistan
 • İspanya
 • İtalya
 • Fransa
 • Macaristan’dır.

Ülkede yaşanan ekonomik krizden dolayı vize işlemlerini hızlı ve kolay şekilde tamamlayan Yunanistan, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alma konusunda en fazla tercih ettiği ülkedir.

Yurtdışı ziyaretinde varış noktası belirlemeyen vatandaşlar için en iyi alternatif İspanya’dır. Çünkü vize evraklarını eksiksiz hazırlayan ve seyahat süresince yeterli parayı banka hesabında gösteren İspanya Schengen vizesini hızlı ve kolay şekilde alabilir.

Hedefi turizm gelirlerini artırmak olan İtalya vize işlemlerinde zorluk çıkarmaz ama Schengen kriterlerinin uygulandığı ülkede eksik ya da hatalı belge ile yapılan başvurular kabul edilmez.

İstenen evrakları eksiksiz tamamlayarak kolaylıkla Fransa Schengen vizesi başvuru prosedürü tamamlanır. Dünyanın en güzel 15 ülkesinden biri olan Macaristan vize başvurusunda işlemleri hızlı sonuçlandıran ülkeler arasında yer almaktadır.

Schengen Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Genellikle Avrupa Birliği ülkelerinden oluşan Schengen ülkelerine giriş yapabilmek için Schengen vizesi almak gerekir. Bir kez alınan Schengen vizesi sonraki seyahatler için başvuru yapan kişiye büyük kolaylık sağlar.

Schengen vize anlaşmasına göre üye ülkelere girişlerde avantaj elde edilir. Vize işlemlerini başlatabilmek için öncelikle hazırlanması gereken belgelerin eksiksiz ve hatasız tamamlanması gerekir.

Schengen vizesi başvurusu nereden yapılır? sorusuna cevap bulabilmek için seyahat gerçekleştirilecek olan ülkenin Konsolosluğu’na başvuru yapılması bilinmesi gereken konudur.

Birden fazla ülkeye seyahat planı yapıldığında ilk ziyaretin gerçekleştirileceği ülkenin Konsolosluğu’na müracaat etmek gerekir. Her ülkenin Konsolosluğu’nun farklı vize verme günü ve randevu süreci bulunmaktadır.

Bundan dolayı başvuru yapacak olan kişinin olabildiği kadar erken vize işlemlerine başlaması yararlı olur.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2021?

Avrupa ülkeleri tarafından ekonomik ve siyasal dayanışmayı sağlamak amacıyla 1985 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olan Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika arasında vize uygulamaları ve sınır kontrolleri kaldırıldı.

Schengen Anlaşması zaman içerisinde 26 ülkenin dahil olması ile oldukça genişledi. Vize ücretleri ülkelerinin aldığı toplu karar sonucu belirlenir, belirlenen rakamın üzerine aracı kurumun servis bedeli eklenir.

Buna göre;

 • Transit vize için 80 Euro
 • 90 günden daha kısa süreli kavuşun için 80 Euro
 • Daha uzun süre kalışlar için 116 Euro
 • 6 ve 12 yaş arası çocuklar için 40 Euro olan Schengen vizesi ücreti bazı istisnalar durumunda ücretsizdir.

6 yaşından daha küçük çocuklar, eğitim ve değişim programı ile ülkeye gelen öğrenciler, öğrencilere refakat eden akademisyenler ve araştırmacılar, kar amacı olmayan kuruluşların organize ettiği etkinliklere katılan 25 yaş ve altı temsilciler ücretsiz olarak Schengen vizesi müracaatında bulunabilir.

Schengen vizesine ilave olarak ayrıca başvuru yapan kişinin en az 30 bin Euro’luk yurtdışı seyahat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen Vizesi Nedir Kimler Alabilir?

Schengen bölgesine üye olan 26 ülkeden herhangi birine seyahat etmek isteyenlerin amacına göre 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli turistik vize türüne Schengen vizesi adı verilir.

Schengen vizesi üye ülkeler arasında serbest seyahat olanağı sağlar, ülkeler arasında gümrük kontrolü bulunmaz. Avrupa Birliği pasaportu olmadan seyahat bölgesi olarak adlandırılan Schengen ancak 90 günü aşmayan seyahatler için geçerlidir.

Avrupa ülkelerine seyahat planlayanların uzun süre konaklama yapacakları ülkeye Schengen vizesi başvurusu yapması gerekir.

Türk vatandaşların en çok başvurduğu vizeler arasında olan Schengen vizesi istenen belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması sonucu kısa süre içerisinde olumlu sonuçlanır.

Vize başvurusunda en fazla önem verilen konu belgelerin eksiksiz hazırlanmasıdır. Aynı zamanda vizeye başvuru yapanın belirtmesi bir Türkiye ile bağlayıcı sebeplerin bulunması gerekir.

Ülkede düzenli bir işte uzun süre çalışan ya da öğrenci olanların vize başvuru sürecinde Türkiye’ye bağlayan sebep olarak görülmesinden dolayı olumlu sonuçlanma ihtimali çok yüksektir.

Çünkü konsolosluklar tarafından başvuru yapan kişinin seyahat sonrası ülkesine döneceği kanıtlanır. Schengen vizesi için düzenli bir işi olmayan kişilerin başvuru yapamayacağı konusu tam bir şehir efsanesidir.

Çalışmayan bireylerin masraflarının aile üyeleri tarafından karşılanması ya da seyahate sponsor birinin bulunması halinde vize alması mümkündür. Türk vatandaşları içerisinde Schengen vizesine başvuru yapanlar;

 • Düzenli bir işe sahip olanlar
 • Eğitim amaçlı başka bir ülkeye gidecek olan eğlenceler
 • Turistik amaçlı seyahat planlayan emekliler
 • Masrafları karşılanan işsizlerdir.

Vize başvurusunda başvuran kişinin durumuna göre sorumlu olduğu ve tamamlaması gereken evraklar farklılık gösterir. Vize başvurusunda en temel kural, en uzun süreli kalınacak ülkenin Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na başvuru yapmaktır.

Schengen vizesi başvurusu nereden yapılır? sorusuna burada net cevap bulmak söz konusudur. Dolayısıyla vize başvurusu ilk giriş yapılacak olan ülkeye gerçekleştirilmelidir.

Kimler Vize Alamıyor?

İlkokulu ya da ortaokulu bitirmiş olmasına rağmen herhangi bir işte çalışanların herhangi bir şirkette ya da holding de yönetici olmaması vize almasına engeldir.

Holding veya şirket sahibi ya da buna denk sayıda yatırımı bulunmayanlar için vize almak imkânsızdır.

Aynı zamanda lise mezunu olup bir işte çalışmayan ya da kendisi ve ailesinin ekonomik durumları uygun olmayanların da vize alması söz konusu değildir.

Schengen Vizesi Kimlere Çıkmaz?

Schengen vize başvurusu yapacak olanların dikkat etmesi gereken konulardan birisi hangi şartlarda vize alınmayacağı konusudur.

 • Geçerli pasaportu olmayanlar
 • Evrakları eksik bulunanlar
 • Fotoğraf standartlarına uygun olmayanlar
 • Özensiz dilekçe hazırlayanlar
 • Seyahat sağlık sigortası bulunmayanlar
 • Yurt dışı yasağı olanlar
 • Düzenli geliri olmayanlar
 • Rezervasyonu bulunmayanlar
 • Adli süreç içerisindekiler
 • Adli sicil kaydı bulunan ve tehlikeli kişiler Schengen vizesi alamaz.
Schengen Üyesi Ülkeler Hangileridir?

Çoğunluğu Avrupa ülkesi olan 26 ülkedir.

Schengen Vizesinde Gerekli Olan Evrakları Hazırlamak Zor Mudur?

Profesyonel destek alınması halinde evrakların hazırlanması kolaydır.

Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Online olarak vize randevusu konsolosluklardan alınır.

Bir cevap bırakın

© Copyright 2020 - 2022 Tüm hakları SchengenVize.com'a aittir.